Dlouho jsem se bránil SDR technologii, snad ani ne kvůli tomu, že bych byl nějakým extrémním staromilcem, který by se nemohl zbavit ladícího kolečka nebo knoflíků, ale prostě mě ta zařízení z uživatelského hlediska nepřesvědčovala. Měl jsem dosti negativní zkušenost s klíčenkou RTL-SDR (vžil se pro ni název Rudoch) pár let zpátky. Byl tam neustálý problém s instalací driverů, spektrum bylo zašumělé až hrůza, frekvence vlastního oscilátoru se stále pletla v zobrazení atd. Asi se s tím dalo experimentovat a příjem zlepšit, ale prostě mně to strašně odrazovalo. Nepřesvědčila mne ani levná SDRka ostatních kolegů typu FiFi SDR. Vše bylo zahlcené, hromada fantomových kmitočtů, kdy stanice byly tam, kde být neměly, spektrum bylo zašumělé atd.
Koukal jsem tedy po nějakých lepších SDR.Objevil se Elad S2, cena o poznání výhodnější,přijímací pásmo podstatně širší a vlastnosti zřejmě lepší, než Perseus. Ale nebylo to málo peněz a EladS2 má rozsah do cca 130 MHz. Což jsou ale pásma, na která mám slušné vybavení (Icom R75, Sony XDR). Takže by to znamenalo utratit hromadu peněz a tato rádia v podstatě odstavit, nemělo by to pro mě kromě vizuálního zobrazení spektra žádnou přidanou hodnotu co do kvality příjmu DX stanic.
Až před časem jsem objevil zmínku o Airspy, který byl za velmi příznivou cenu, ale byl kvalitativně a příjmově o řády jinde oproti RTL-SDR klíčence – alespoň podle dostupných referencí. A co hlavně – Airspy pro mne představoval velkou přidanou hodnotu, neboť přijímá od 24 MHz až do 2 GHz. Čili to znamenalo prvotřídní upgrade mého skromného skeneristického vybavení v podobě Skeneru Uniden USC230. Navíc pro pokrytí spodních pásem je možno pořídit konvertor SpyVerter. Když jsem už uvažoval o objednávce, vše se zaonačilo tak, že u mne během pár dnů skončil Airspy neodebraný z hromadné objednávky, kterou organizoval Martin OK1ZOO a já se mohl začít věnovat experimentování. Brzy na to jsem přijímací sestavu rozšířil ještě o Up konvertor SpyVerter, kterým se rozsah pásma rozšířil i o pásma od 30 kHz do 24 MHz. Celkově pokryté pásmo SDR přijímačem mám tedy nyní od 30 kHz až do 2 GHz.
Ještě jsem provedl upgrade anténního vybavení, dvojitou disconu DD2000, která je sice příjmově dobrá, ale je příliš nápadná a není mechanicky moc odolná (podle zkušeností ostatních – mně držela dobře), jsem zakoupil japonskou DiamondD1300. Koupil jsem také nový LNA2000 i novou žlutou krabičku (zádrž FM pásma). Toto vybavení jsem napevno nainstaloval na vrchol stožáru. Dvojitou disconu a druhý LNA2000 se žlutou krabičkou budu používat na portably. Konstrukce a způsob utahování prvků je u DD2000 na DX campy velmi vhodné – zatímco Diamondka má pro uchycení prvků špičaté červiky, které deformují dutý prvek antény – je tedy vhodnější pro stabilní instalaci.Anténa je svedena do dálkově ovládaného přepínače pro 4 antény (další 3 antény jsou – Körner 15.12, vertikalni SWY5 a vertikální OIRT 4 prvek). Všechny tyto 4 antény tedy mohu využívat i na Airspy. Pro mobilní provoz jsem používal minimagnetkuAirscan, zakoupil jsem ale kvalitnější a bytelnější magnetku ScanMaster. V druhém anténním přepínači mám aktuálně zapojeny tři antény na klasická pásma – miniwhip, invertované V a nefunkční smyčku, čtvrtá pozice je momentálně neobsazena, býval tam CB vertikál na majáky na 28 MHz. Celá přijímací sestava je dále doplněna dalšími dvěma mechanickými přepínači a to tak, aby v případě potřeby mohl být signálu vstupujícímu do Airspy předřazen Up konvertor s anténami na AM pásma. Vše dokresluje přiložené schéma a fotografie.
V příštím díle článku se zaměřím na praktickou práci s SDR přijímačem Airspy.
Kompletní předpověď nalezente na www.dxinfocentre.com
(c) dxing.cz 2024