FM DX Webserver 81.201.61.159:8080 je ONLINE mapa serverů

Translate

Přihlášení

Posloucháme

Radio 1

Retro FM Russia

Přijímáme Inmarsat

30.05.2016 23:07 I Jirka

Následující článek přináší základní informace o příjmu signálů satelitního systému Inmarsat. Dozvíte se v něm především jaké přijímače a antény jsou vhodné pro příjem v L-pásmu,  které satelity a kde vysílají a co je na nich možno slyšet. Text je překladem původního článku z webu Satellitenwelt.de z roku 2012, některé informace tedy již nemusí být aktuální. Případnému zájemci o podrobnější technické informace doporučuji prostudovat další dostupné internetové zdroje. Praktické stránce příjmu se zkušenostmi a ukázkami se budeme věnovat v dalším článku.

Přijímáme Inmarsat

Inmarsat (International MaritimeSatelliteOrganization) je britská společnost založená v roce 1979 původně jako mezinárodní nezisková organizace poskytující telefonní a datové služby uživatelům po celém světě pomocí přenosných terminálů. Díky tomuto celosvětovému komunikačnímu systému lze přes geostacionární družice uskutečnit spojení z jakéhokoli místa na zemi (vyjma polárních oblastí). Systém je nasazen například na lodích, letadlech, vrtných plošinách a jiných těžko přístupných oblastech na zemi se špatnou komunikační infrastrukturou. Satelitní systém Inmarsat tvoří 12 geostacionárních družic.

3_175_1464642880_I-5-blue-earth.jpg
Ilustrační obrázek

Satelitní uplink (slouží pro vysílání ze země na satelit) se nachází v L pásmu na frekvenci kolem 1600 MHz (mobilní terminály) a v C pásmu na frekvenci kolem 5200 MHz (pozemní stanice). Hlavní downlink se rozprostírá v L pásmu v rozsahu 1525 – 1550 MHz. Je to výhodné pásmo, neboť s vlnovou délkou 20 cm proniká signál atmosférou a mraky zcela bez problémů, ale stále jsou zde ještě vlastnosti delších vln. Také v C-pásmu kolem 3600 MHz vysílají satelity. V současné době jsou tam k zachycení jen digitální data. Dříve zda byl zpětný kanál pro telefonní hovory přes Inmarsat-A.

Přehled komunikačních systémů Inmarsat

Až do počátku roku 2008 byl nejdéle provozovaný systém,Inmarsat A, ještě v provozu. Veškerá komunikace zde přitom byla vysílána nekódovaně v analogu. Mimo to byly terminály ještě dost velké a nepohodlné, neboť nejprve musela být postavena a zaměřena rozměrná anténa. Nyní se používají modernější digitální systémy, které skýtají menší rozměry zařízení a lepší kvalitu spojení, jako například Inmarsat-B.

Inmarsat-B je prakticky následníkem Inmarsatu-A, který se používá především k přenosu telefonátů, faxu a internetu. Nový systém již nepracuje v analogu, nýbrž poskytuje digitální přenos řeči a je kompatibilní se systémem GMDSS (Global Maritime Distress and Safety Systém)

Inmarsat-C pracuje také na digitální bázi a slouží k posílání dat a e-mailů. Také zde jsou přenášeny zvláštní meteozprávy, varování nebo tísňová volání (v rámci systému GMDSS), kterou mohou využívat lodě kdekoli v oceánu. Vybavení je relativně malé a většinou se vejde do malého kufříku. Zprávy lze pomocí odpovídajícího software jednoduše dekódovat. Každá větší námořní loď je povinna být tímto systémem vybavena.

Inmarsat-D nabízí v digitálním systému podobné služby jako Inmarsat-C. Kromě jiného umožňuje sledovat polohu objektů, jednotlivých lodí nebo celých flotil na moři.

Inmarsat-E byl odpovědný za příjem tísňového volání vysílaného z tísňových majáků (EPIRB - EmergencyPositionIndicatingRadiobeacon).Tyto signály pak byly dále přes Inmarsat zasílány na příslušné pobřežní stanice. Tato služba byla však 1. prosince 2006 zastavena. Nyní tuto funkci přebírá SARSAT na geostacionárních družicích jako MSG-1/2 nebo Goes, případně satelity na nízkém orbitu.

Existuje ještě Inmarsat-M a Mini-M, oba slouží především k přenosu hlasové komunikace. Zatímco Inmarsat-M obsluhuje globální svazek, kde musí být vysílací i přijímací anténa dostatečně velká, Inmarsat Mini-M pracuje s celou řadou úzkých svazků obsluhujících menší oblasti, méně náročných na komunikační sestavu. Inmarsat M používá digitální hlasový kodek IMBE podobný systému D-Star známému z radioamatérského provozu. K použitému kodeku jsou informace jinak velmi omezené, ale teoretická možnost dekodování existuje.

Nabídka a rozsah dalších nových služeb Inmarsatu je tak široká, že zcela překračuje rozsah a potřeby tohoto článku, který se zaměřuje především na možnosti amatérského příjmu

3_175_1464642880_inmarcov.jpg
Oblasti pokrytí

 

Ve službách NASA

Služeb Inmarsatu využívala také NASA. V průběhu startu raketoplánu umožňoval přenos důležitých telefonních hovorů. Do léta 2007 k tomu sloužil analogový přenos přes Inmarsat-A. Nyní se využívá IP telefonie uskutečňovaná díky širokopásmovému internetovému připojení rovněž přes Inmarsat.

Existují dva rozdílné systémy FleetNET a SafetyNET. FleetNET se využívá ke komerčním účelům pro přenosy různých dat a e-mailů mezi uživateli. SafetyNET naopak pro šíření námořních bezpečnostních informací obsahující meteo a navigační varování, tísňová volání a jiná důležitá sdělení.

Zařízení pro příjem Inmarsatu-C

Přijímač

Nutností je samozřejmě přijímač s rozsahem pokrývajícím L-pásmo v rozmezí 1530-1545 MHz s možností příjmu SSB a ladící po velmi malých krocích.Ideální je nasazení SDR přijímačů. Nejvhodnější se zdá Airspy, příjem je možný i na SDR Play nebo obyčejné RTL-SDR klíčence. (pozn. překladatele)

Antény

  • Helical – spirálová anténa

Dále se neobejdete bez odpovídající antény a předzesilovače. Nejvhodnější a nejčastěji používané jsou spirálové antény (Helical), ty existují ve velkém množství verzí podle počtu závitů šroubovice. Šroubovicovou anténa stačí nasměrovat přímo na satelit – potřeba je ale relativně dlouhé provedení, abychom dosáhli kýžených výsledků (ovšem z pokusů vyplývá, že i s anténou s pouhými 5 závity, která je vybavena solidním zesilovačem, lze signály zachytit a úspěšně dekódovat).Anténa s 25 závity má zisk kolem 15 dBi.

  • Parabola a spirálka místo satelitního LNB

Většinou je ale jednodušší si obstarat parabolickou anténu s minimálním průměrem 60cm. Místo satelitního konvertoru umístíme do ohniska maximálně 3 závitová vinutí. Signály jsou vysílány s pravotočivou cirkulární polarizací. Proto musí být i spirály dlouhých antén bez reflektoru vinuty s pravotočivou polarizací. Když se ale použije k příjmu reflektor, signál se zrcadlí a spirálka umístěná do ohniska proto musí mít polarizaci opačnou, tedy levotočivou. Na spirálku by měl být ještě zapojen nízkošumový zesilovač (např. známý LNA2000) a celý anténní svod by měl být proveden pokud možno z kvalitního nízkoútlumovéhokoaxu. Společně se spirálovou anténou mají nejlepší SNR.

  • Plošná anténa Worldspace

Tyto antény se před lety používaly ve spojení s přijímači satelitního rádia Worldspace. Ty přinášely signál do zemí třetího světa v Asii a Africe přes družice AsiaStar a AfriStar. Bohužel tento zajímavý projekt neměl dlouhého trvání. Použité antény mají kruhovou polarizaci a jsou optimalizovány na frekvenci kolem 1473 MHz. Zisk této antény se udává  6,5dBd. Anténa má vestavěný předzesilovač, napájený po anténním kabelu. Podle úrovně napětí lze měnit pravotočivou a levotočivou polarizaci. Antény ale mají bohužel vestavěnu úzkopásmovou propust, úprava a její vyřazení je však možná.

  • Upravená GPS anténa

V podstatě náhražková aktivní anténa s nejnižším SNR. Má instalovánu frekvenční propust na 1575 MHz, odstraněním této propusti lze přijímat další kmitočty.

3_175_1464642880_WSW-blog_Constellation.jpg
Flotila Inmarsat

Používaný software

Bez ohledu na typ přijímače (klasický nebo SDR) potřebujete odpovídající dekódovací software, který pracuje na bázi analýzy audio signálu (tedy použití zvuk přes Line-In z klasického přijímače, nebo zvuk přímo z SDR programu – např. z SDR#). Špičkou je například placený a drahý Hoka Code. Existuje ale i freeware alternativa Inmarsat STD-C EGC decoder.

Které satelity lze přijímat

Inmarsat C je k dispozici v následujících regionech: AOR-W (Atlantický oceán - západ), AOR-E (Atlantický oceán - východ), IOR (Indický oceán) a POR (Tichý oceán). V Evropě je nejdosažitelnější region AOR-E se satelitem Inmarsat 3-F2. Tento satelit se nachází na orbitální pozici 15,5° západně.

Kdy a na jaké frekvenci Inmarsat-C přijímat

Inmarsat-C vysílá nepřetržitě v pásmu 1530-1545 MHz. Jsou zde různé úzkopásmové TDMA kanály, které pracují s 1200bps BPSK. Aktuální seznam najdete na stránce Paula Marshe uhf-satcom.com. NCS kanály (Network Control Station) vysílají v regionu AOR-E (15,5°W) na 1541,45 MHz a v regionu IOR (64,5°E) na 1537,1 MHz. Na NCS kanálech probíhá každou chvíli přenos meteo a navigačních varování pro letadla a lodě, které lze dekódovat.(známe například ze služby NAVTEX, který byl prezentován na výročním setkání 2015 – pozn. překladatele).

Pro příjem je tedy nutné nasměrovat anténu na některý z Inmarsat satelitů. Ke správnému nastavení antény lze s výhodou využít nepřetržitě vysílající TDMA signály. Za využití notebooku a SDR přijímače, by nemělo být nasměrování problém. Až nastavíme TDMA signály na dostatečnou sílu, lze spustit dekodovací software a vyčkat na NCS signál a pokusit se jej zdekodovat. Dobrou pomůckou pro nasměrování na 15°W je využít DVB-S signálů v Ku pásmu družice Telstar na motoricky ovládané parabole.

Jdeme na to!

Teorii máme za sebou, do praxe se vrhneme až v dalším článku. Sám jsem si pro překlad zvolil právě tento článek, abych pronikl do tajů příjmu v L-pásmu. Tam je z orbitu možno zachytit nikoli jen Inmarsat, ale celou řadu dalších družic, praktická zkušenost mi zatím však chybí. Satelitní anténu s malou spirálkou mám téměř připravenu a brzy se vrhnu do testů, se kterými se s vámi opět zde rád podělím. Možná bude někdo rychlejší a napíše místo mne?

Zdroj: Satellitenwelt.de


Hodnotilo 0 uživatelů

Satelit Počet přečtení: 25427

Jméno:

E-mail:

Komentář:


Antispam: 5 krát deset =

Vyhledávání

Můj bazárek

Sony XDR-F1 HD za výhodnou cenu (PRODÁM: Různé) Ahoj, prodám své druhé záložní Sony XDR F1HD. Ovládání na přijímači a také přes PC (XDR GTK, Konrad) ... Detail inzerátu

Tropopodmínky

Kompletní předpověď nalezente na www.dxinfocentre.com

Poslední komentáře

SDR Connect >>> Jo jo, ale já věřím, že se to teď rozjede. Chápu, že byly k publikaci softu dotlačeni ...
28.08.2023
SDR Connect >>> Oprava - ne SDRPLAY,ale RSP (mimo první verzi 1) ...
20.08.2023
SDR Connect >>> Celkem se mi to líbí, byť tam pár věcí, které bych i v první verzi očekával chybí - n ...
20.08.2023
Airspy Server opět v provozu >>> Zajímavý a povzbudivý instruktážní článek. Antén není nikdy dost a stále se dá vylepš ...
18.09.2022
Rušení od internetu >>> Děkuji za komentář. No tady stále bída... Čekám až zapojí optiku. Snad to bude už brz ...
30.05.2022

Podmínky

Facebook

Youtube kanál

Plné zobrazení I Mobilní verze

(c) dxing.cz 2024

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.O cookies Rozumím