FM DX Webserver 81.201.61.159:8080 je ONLINE mapa serverů

Translate

Přihlášení

Posloucháme

Radio 1

Retro FM Russia

Mini DX Camp Český ráj 2016

08.11.2016 22:26 I Jirka

Rok se sešel s rokem, a stejně tak se opět po roce sešla o prodlouženém říjnovém víkendu skupinka DXerů v malebné vesničce na okraji Českého ráje. Letošní DX camp byl od začátku plánovaný jako akce s pokud možno malým počtem účastníků, neboť jsme se chtěli soustředit na nižší frekvence, které jsou jak známo dosti náchylné na rušení. Na akci nemohli chybět tradiční účastníci jako Jarda, Přemek ani Jirka, kteří se zúčastnili téměř všech místních dx campů. 

3_232_1478640454_P1100719.JPG
Ukázka příjmu NOAA

Trojici doplnil Tonda, který zde byl poprvé loni a vzhledem k na poslední chvíli ohlášené absenci emeritního předsedy Venci,  jej ve skupině nahradil Martin. Venca se na nás ale přijel podívat v sobotu a pobyl téměř celý den, večerní i ranní podmínky jej však minuly. Kdo tedy byla letošní pětice bláznů se sluchátky na uších již víme, podívejme se nyní na jejich technické vybavení, přijímače a antény.

Vyjma Jardy, který se tradičně věnoval FM DXingu se svým přestavěným tunerem Sony a legendární devítiprvkovou anténou, jsme všichni přijeli trochu experimentálně jen s notebooky a SDR přijímači. Na stole jsme tak měli Elad FDM-S2, SDR Play, Airspy+SpyVerter a Winradio. Jako obslužný software používal každý na co je zvyklý, takže SDR Console V2, V3 a SDR Sharp. Seznamy byly, kromě Martenova Spezialfrequenzliste, zastoupeny jen online elektronickými seznamy a především aktuálními offline databázemi importovanými do velmi užitečného programu CSV Userlist Browser od DF8RY. Pomocí tohoto SW můžete filtrovat stanice podle různých kritérií, logovat a díky spolupráci s SDR Sharpem i SDR Consolí máte rovnou informaci o tom, co se na právě naladěném kmitočtu zrovna vysílá.

3_232_1478640453_P1100707.JPG
Za západu slunce

Anténní výbava byla rovněž pestrá. Každý z nás jezdí na DX camp tzv.soběstačný, tedy nejsme závislí na kolegovi, ať už jde o připojení k anténě, elektřinu nebo konektory a přechodky. To někteří kolegové nemají zažité a přijedou na dx camp třeba jen s rádiem a sluchátky, což poté způsobuje komplikace. Na místě tedy byly následující antény: EWE, miniwhip, 2 x invertované V, 2 x Loop anténa (tzv. Tondovy kruhy), 200 metrů LW, tyto antény ještě doplnily pro vyšší pásma dvojitá discona, helical pro Inmarsat a NOAA 137 MHz.

Několik typů antén a SDR přijímačů vybízelo k porovnávání (bohužel opět improvizovanému – bez zapojení anténních rozbočovačů a slušnějších přepínačů).

EWE

Tuto anténu jsem si přivezl na DX camp já, protože ve svém domácím QTH ji využívám ve dvou provedeních (východ-západ) k maximální spokojenosti. Zajímalo mne, jak bude fungovat v domnělém nerušeném prostředí. Pro instalaci byl využit pevný 12,5 metrový sklolaminátový stožár, který mj.neslminiwhip a invertované V. EWE byla umístěna cca 3 metry nad zemí s napájecím bodem u paty stožáru. Druhý konec s odporem 1200 ohmů měl variabilní umístění, které umožňovalo anténu směrovat v rozsahu cca 160 stupňů (JZ – JV) . Pro vypnutí antény používám silonové lanko, které jsem loni pořídil v kilometrovém návinu v nedalekém armyshopu.

Dlouhý drát

Téměř každý rok jej tahá Přemek přes nedaleké údolíčko východní m směrem. Letos jej vylepšil o balun, takže anténa byla podobně jako ostatní svedena do místnosti koaxem, aby se zamezilo nadměrnému rušení sebranému v posledních pár metrech v místnosti.

Invertované V, miniwhip, smyčkové antény

Dvě smyčkové antény bulharského původu byly umístěny nedaleko domu. Miniwhip a IV umístěny na stejném stožáru jako EWE, zhruba 6 metrů pod domem. Tondovo véčko bylo naopak na druhé straně domu.

Antény jsme postavili ihned po příjezdu, tak abychom mohli využít již páteční odpoledne pro lov signálů z východu. Poslechová místnost tentokrát nepraskala ve švech a každý měl pohodlí. Kachlová vamberecká kamna vyzařovala svou naakumulovanou energii a atmosféru večera jsme ještě vylepšili praskajícím dřevem v krbu. Nic nebránilo nasadit sluchátka na uši a nechat se unášet po vlnách do vzdálených krajin. První večer se ale žádné zajímavější stanice neukázaly, vydrželi jsme asi do dvou hodin v noci. Za zmínku stojí smyčka Rádia 538, které oznamovalo ukončení vysílání na středních vlnách. Dále jsme pochytali nějaké piráty na KV i SV a po půlnoci vyzkoušeli příjem brazilských stanic na 9 MHz. Pozdní hodina, kdy jsme ulehli, dávala tušit, že z ranního lovu na Ameriku nic nebude. A také nebylo. Vzbudil nás až telefon od Venci, který stál v 8 ráno za vraty.

Sobotní dopoledne bylo ve znamení předávání zkušeností a všeobecného povídání. Venca nás bohužel musel odpoledne opustit, měl před sebou dlouhou cestu domů a večerní dx seance se tak nemohl zúčastnit. Odpoledne jej tedy na posledních chvíli zaskočil náhradník Martin, který si brousil zuby na otestování své nové bulharské Loop antény. Díky změně letního na zimní čas jsme před sebou měli opravdu dlouhou dx noc. Byl víkend, takže na 48 metrech i ve středovlnném X bandu vyjela řada holandských, řeckých a srbských pirátů. Kolem půlnoci jsme už ale měli přijímače nastražené na desítkové americké signály a byli napjatí, zda se něco ozve. Na 1610 kHz byl velmi pěkný signál CaribeanBeacon, tiše se ozval na 1660 kHz portorický WGIT. Na dalších kanálech se objevili jen nosné, které signalizovaly, že tam něco je, ale bez náznaku modulace. Neidentifikovaná, zřejmě jihoamerická stanice pak byla na 1470 kHz. V zápalu lovu jsme aninepostřehli,  že se nám v počítačích překlopil automaticky čas a tak pohled na hodiny před ulehnutím ukazoval téměř 4 hodiny ranní ještě starého času.

3_232_1478640452_P1100659.JPG
Naše tradiční podzimní útočiště

Z výše zmíněného by se dalo usuzovat, že podmínky na dx campu byly naprosto perfektní a všichni jsme si lebedili v nerušeném prostředí. Jenže letos byl opak pravdou. Díky velké koncentraci výpočetní techniky, zdrojů a wifirouterů bylo pásmo velmi zarušené. Jak jsme postupně odpojovali jednotlivé spotřebiče ze zásuvek, bylo na spektru vidět, jak klesá hladina rušení… Jenže notebooky bez energie nevydrží celý večer. Bez wifirouteru bych se já osobně zcela obešel, díky seznamům v CSV Userlistbrowseru, ale pro některé kolegy je to již nezbytná součást. Určitou měrou šíření rušení bude zřejmě přispívat i elektorinstalace staršího domu. Příště určitě bude stát za ověření, zda a kam jsou vlastně napojeny ochranné kolíčky zásuvek. Celkem výrazné rušení, o kterém doma v novém domě vůbec nevím, jsem pozoroval totiž i ze svého zdroje. A rozhodně to není tím, jak jsme se po příjezdu domnívali, že bych měl ve svém domácím QTH takové rušení, pod nějž by se rušení nabíječky skrylo! Zvláště o sobotní večeru jsem pozoroval nepříjemný zvuk šumu. Nebyl to čistý, uchu lahodící šum, ale bylo to podbarvené vrčením, a dokonce i zvuk stanic byl divný, nakřapaný, pojal jsem dokonce obavy, zda se nestalo něco s mým přijímačem.  Doma vše ale opět hrálo v pořádku. Podtrženo sečteno, pokud jde o příjmové podmínky v rámci tohoto DX campu, specializovaného na dlouhé, střední a krátké vlny, nebyly zrovna ideální. Tady musím dát za pravdu, že maximální počet účastníků na podobné akci je jeden maximálně dva, pokud chcete dosáhnout nějakých rozumných výsledků. Zajímavé bylo, že někteří účastníci si i v takovémto rušení libovali, jak jsou podmínky ideální. Je to tím, jak jsme každý ze svého domova zvyklí na jinou úroveň rušení.

Pokud jde o srovnání příjmu mezi jednotlivými přijímači, probíhalo jen namátkově. Myslím, že můžeme ale konstatovat, že se nijak významně mezi sebou nelišili. A tak pro výborné úlovky je především potřeba mít dobré uši a zkušenosti, nikoli nutně ten nejdražší a nejlepší přijímač.

3_232_1478640454_P1100719.JPG

Ukázka příjmu NOAA


Hodnotilo 0 uživatelů

Střední vlny / AM Počet přečtení: 27224

Jméno:

E-mail:

Komentář:


Antispam: 7 krát deset =

Vyhledávání

Můj bazárek

Sony XDR-F1 HD za výhodnou cenu (PRODÁM: Různé) Ahoj, prodám své druhé záložní Sony XDR F1HD. Ovládání na přijímači a také přes PC (XDR GTK, Konrad) ... Detail inzerátu

Tropopodmínky

Kompletní předpověď nalezente na www.dxinfocentre.com

Poslední komentáře

SDR Connect >>> Jo jo, ale já věřím, že se to teď rozjede. Chápu, že byly k publikaci softu dotlačeni ...
28.08.2023
SDR Connect >>> Oprava - ne SDRPLAY,ale RSP (mimo první verzi 1) ...
20.08.2023
SDR Connect >>> Celkem se mi to líbí, byť tam pár věcí, které bych i v první verzi očekával chybí - n ...
20.08.2023
Airspy Server opět v provozu >>> Zajímavý a povzbudivý instruktážní článek. Antén není nikdy dost a stále se dá vylepš ...
18.09.2022
Rušení od internetu >>> Děkuji za komentář. No tady stále bída... Čekám až zapojí optiku. Snad to bude už brz ...
30.05.2022

Podmínky

Facebook

Youtube kanál

Plné zobrazení I Mobilní verze

(c) dxing.cz 2024

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.O cookies Rozumím