Minulý týden jsem slíbil seriál pro lovce na satelitním orbitu, dnes tedy tento slib plním a popíši vám zde své první zkušenosti s příjmem programů v satelitním C pásmu 3,4-4,2 GHz. Postupně projdeme celý orbit, přičemž dnes se zaměříme na družici Intelsat 907 nacházející se na pozici 27,5W. Je to pro mne nejzápadněji zachytitelná družice s C pásmem. V Ku zachytím ještě Hispasat, dále na západ se momentálně vzhledem k místním poměrům nedostanu. Po krátkém nezbytném technickém úvodu si představíme hrstku programů, které jdou s parabolou Channel Master 180 přijímat na rozhraní středních a severních Čech.
Vhodné LNB
Ještě na úvod bych chtěl napsat jednu technickou informaci. Zatímco v Ku pásmu je cirkulární/kruhová polarizace poměrně raritou a používá se jen na ruských pozicích 56E a 36E, tak v C pásmu je má v námi přijímaném segmentu majoritní podíl. S kruhovou levo nebo pravotočivou polarizací vysílá většina družic. Lineární H/V polarizaci pak používají především družice z kraje orbitu. Pro příjem kruhové polarizace je tedy potřeba použít LNB s vloženou depolarizační destičkou. Tu většinou dodává přímo výrobce a má tvar čtverce nebo obdélníků a vkládá se do vlnovodu LNB úhlopříčně k H/V umístěným sondám. Našel jsem ale zajímavé řešení na satelitním foru satellites.co.uk a tím je speciální depolarizační destička velmi malé tloušťky s nalepenými kovovými pásky přesně definovaných rozměrů. Tímto řešením jsem opravdu dosáhl lepšího výsledku než se zmíněnou základní destičkou (autor řešení je Doctor of Sat a přesné rozměry uvedl Pride21). Neumím říct hodnotu v dB, protože nemám měřák a můj přijímač to též neumí, ale u většiny transpondérů došlo ke zlepšní např. z 22% na 33%. Tam kde třeba byl dříve probblém se zamrzáním je nyní stabilní signál. Ověřil jsem si to několikrát a opravdu to funguje. Takže doporučuji všem, kdo chtějí experimentovat. Na obrázku výše vidíte fotografii této depolarizační destičky vložené do LNB Titanium Satellite C2W PLL s offsetovým skalárním kruhem.
Příjem transponderů z 27,5W.
Družice Itelsat 907 je známá především díky nabídce BBC a ITV programů v Ku pásmu, které lze přijímat na parabolu menších rozměrů než tomu je na 28,2E. Nicméně z této družice vysílá i několik transponderů v C pásmu.
3718 MHz R SR 12000 FEC 1/2 (kvalita 33%)
Transponder obsahující několik mutací americké stanice Voice of America TV, které jsem neviděl nikde jinde na satelitu. Je zdu např. VOA China. Na pozici s názvem AFSAT Video běží často např. různé dokumenty z národních parků USA. Kromě TV stanic je zde hromada stanic rozhlasových, rozličných mutací VOA. Transponder je stabilní.
3925 MHz R SR 5880 FEC 3/4 (kvalita 22%)
Transponder obsahuje dvě portugalské TV stanice RTP Internacional Europe a RTP África a 3 rozhlasové stanice.
3936 MHz R SR 4550 FEC 1/2 (kvalita 22%)
Na transponderu se nachází stanice RTG 1 ze západoafrické Guinei (Radio Télévision Guinéenne). Toto je jediná pozice, kde lze zmíněnou stanici v Evropě zachytit na parabolu uvedených rozměrů.
A to je vše. Nic dalšího se mi zachytit nepodařilo, ačkoli i další transpondery by měly vysílat ve svazku East Hemi s teoretickou sílou na našem území 38-39 dB..
Kompletní seznam najdete na: https://www.lyngsat.com/Intelsat-907.html, vyzařovací diagramy zde: http://www.lyngsat-maps.com/interactive/Intelsat-907-East-hemi.html
Kompletní předpověď nalezente na www.dxinfocentre.com
(c) dxing.cz 2024