Díky nové anténě, které pracovně říkám mega loop zkouším po letech zase příjem NDB. Tato anténa mi přijímá relativně málo rušení, a tak je pásmo dlouhých vln zase použitelné. Od doby, kdy jsem se příjmem NDB lehce zabýval, už uplynula drahná doba a já jsem konvenční přijímač Icom R75 vyměnil po většinu času již za SDR přijímače Perseus a Airspy. Příjem majáků v morse, často velmi slabých nebo naopak velice blízko sebe posazených, má svá specifika, a tak jsem se potýkal s jejich ideálním zobrazením na vodopádu (waterfall).
Na dvou srbských majácích (VTN, UZ) na frekvenci kolem 470 kHz, jsem provedl porovnání následujících programů:
Všechny tyto programy mám nastaveny na spolupráci s přijímačem Perseus. Na obrázcích níže můžete vidět, jak srovnání čitelnosti značek dopadlo. Ještě jednou připomínám, jedná se o porovnání vodopádu/spektra, nikoli zvukové interpretace přijímaného signálu, tam by výsledky mohly dopadnout jinak.
SDRSharp poskytuje velice jemné zobrazení vodopádu. Díky tomu jsou značky dobře čitelné. Je škoda, že SDR Sharp podporoval připojení zařízení přes knihovnu Extio pouze do verze 1361. Novější a značně optimalizované a vylepšené verze už bohužel připojení neumožňují. Dle mého názoru se jedná o nejlepší SDR ovládací program.
Původně placený a nyní volně dodávaný program k přijímačům SDR Play s názvem SDR Uno poskytuje na NDB rovněž velice slušné výsledky, nastavení pro dobrou čitelnost trvalo ale déle. Program vypadající na první pohled úžasně, je však na druhý pohled relativně nepřehledný a složený z řady samostatných okýnek, což nepovažuji moc za ideální.
SDR Console 2 je oblíbeným alternativním SDR softem, za kterým dosud nestojí žádný výrobce SDR hardwaru. Zobrazení NDB je na něm dle mého subjektivního pohledu rozhodně nejlepší a i nastavení dobré čitelnosti je dílem okamžiku. Pro zobrazení značek lze totiž využít nejen vodopád, ale hlavně okno audio spektrum, které zobrazuje šířku přijímaného pásma (šířka filtru) a značky lze opravdu rychle vytáhnout posuvníkem pro změnu kontrastu.
Perseus software verze 4, který jinak s kompromisy (velikost okna) používám při příjmu na Perseus nejčastěji, se při příjmu NDB vůbec neosvědčil. Ať jsem s kontrastem, zoomem, šířkou pásma laboroval jakkoli, lépe čitelný signál jsem nedostal a z vodopádu (bez poslechu) bych majáky vůbec neidentifikoval. Perseus v5 bohužel nemám k dispozici, ten je zřejmě naopak pro NDB velice vhodný, alespoň podle reakcí z DX komunity a i z mé zkoušky demo programu. Vodopád tam je velice jemný, srovnatelný s SDR Sharp.
Níže ještě pro porovnání příjem pomocí Airspy v SDR Sharp 1553
Shrnu-li to závěrem. Na příjem NDB se mi nejvíce osvědčila SDR Console 2, následuje SDR Sharp (bohužel nové verze nepodporují Perseus), SDR Uno a najhůře dopadl stařičký Perseus v4. Tak jako jde kupředu vývoj hardware, jde ještě rychleji kupředu vývoj softwaru a tyto výsledky jsou toho důkazem.
Kompletní předpověď nalezente na www.dxinfocentre.com
(c) dxing.cz 2024